În ce constă examenul auto pentru categoria A

Primul pas pentru obținerea permisului este înscrierea la cursuri oferite de școlile moto. La înscriere se prezintă adeverința de apt medical și de apt psihologic, de asemenea trebuie făcută dovada că nu au existat condamnări definitive conform articolului art.24 alin.6.

Examenul constă într-o proba teoretică şi una practică, în poligon şi traseu. Proba teoretică se susţine pe calculator şi constă în rezolvarea unui chestionar de cunoaştere a regulilor de circulaţie ce conţine 20 de întrebări. Timpul acordat rezolvării unui chestionar de cunoaştere a regulilor de circulaţie este de 20 de minute. Pentru a promova examenul sunt necesare minimum 17 întrebări rezolvate corect.
Proba practică constă în efectuarea unor manevre în poligon într-un anumit timp, şi conducerea motocicletei în traseu.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *