Cat dureaza sa faci scoala de soferi in 2022?

Visul multor adolescenti este de a-si obtine permisul de conducere. Bun, am implinit 18 anisori, vreau sa-mi duc prospata cucerire in cel mai tare club din centrul orasului. Bineinteles, ca sa o impresionez vreau sa o duc cu propria masina.

Cu siguranta acest lucru o va da pe spate. Dar ce facem cu scoala de soferi? Cat dureaza aceasta si in cat timp putem sa obtinem permisul de conducere? In acest articol va vom prezenta pasii pe care trebuie sa ii urmati pentru a va obtine permisul de conducere si cat timp poate dura pana la aceasta reusita.

Conditii pentru a putea sustine examenul auto in 2022

Primele conditii impuse de codul rutier se refera la varsta, trebuie sa ai peste 18 ani impliniti pentru a putea da examen pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E si Tr; 16 ani pentru AM, A1 si B1. Pentru permisul categoria A sunt doua variante: 20 de ani impliniti, daca ai cel putin 2 ani de permis categoria A2 si 24 de ani daca nu ai avut permis A2. 

De retinut este faptul ca varsta minima pentru inscrierea la scoala de soferi, categoria B este de 17 ani si 9 luni. Varsta minima pentru a sustine examenul auto la categoria B este de 18 ani. Asadar, poti incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte sa implinesti 18 ani, astfel incat sa iti faci cel mai frumos cadou exact in momentul cand ai devenit major.

Dupa ce te-ai inscris la scoala de soferi trebuie sa trebuie sa stii ca scoala are un dublu rol si anume, partea teoretica, unde vei invata despre legislatie si cum se aplica aceasta, si partea practica, unde o sa iti indeplinesti visul si o sa incepi sa conduci chiar tu. Din pacate in cadrul scolii de soferi vei avea in dreapta instructorul si nu persoana pe care tu ti-o doresti.

Cat dureaza sa faci scoala de soferi in 2021?

La scoala de soferi, legislatie inveti inca din primele ore, fiind partea teoretica. Aceasta consta intr-un numar de ore, intre 24 – 30 unde sunt predate de catre o persoana abilitata notiuni ce se refera la: semnale luminoase, indicatoare, semnele politistului, depasirile, viteza, distanta regulamentara intre vehicule, opriri si depasiri, mecanica auto etc.

Pe langa aceasta parte teoretica, mai ai si ore de conducere auto practica, care te invata de la primele notiuni, pana la a te descurca decent in trafic. De retinut este faptul ca ai nevoie de 30 de ore de condus in cadrul scolii de sofer pentru a putea sustine examenul auto.

Acum stim cu totii ca timpul este o problema, de multe ori poate nu ne sincronizam cu instructorul pe care l-am ales in ceea ce priveste timpul. Din pacate acest lucru poate intarzia procesul pana la a putea sustine examenul auto.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *